Dialogické společenství a jeho témata

Na této stránce se budeme snažit hlouběji porozumět, v čem spočívá poslání Dialogického společenství a hledat vizi jeho působení.

Dialogické společenství

Portál „rozmluvy.cz“ vytváří Dialogické společenství (kap. „Dialogické společenství“), které je složeno ze tří odborných skupin lidí z univerzitního, nadačního a uměleckého světa, kde v univerzitní skupině jsou zástupci vybraných oborů filosofie, theologie, politologie, psychologie, sociologie, ekonomie, managementu a historie. Tito lidé vytvářejí odbornou garanci portálu „rozmluvy.cz“ a mají zde své osobní stránky.

Výchozí myšlenky

Dialogické společenství má své výchozí myšlenky, kterými vyjadřuje přesvědčení, že komplexní, tj. hodnotová krize západní civilizace a moderního člověka má své kořeny mj. ve zcela obecných myšlenkových východiscích a z nich vyrůstajících obecných postojích ke skutečnosti jako takové, k druhým lidem a k přírodě.

Ve svých úvahách vychází Dialogické společenství především z myšlenek filosofie nepředmětnosti, existence a dialogu.

Témata

Dialogické společenství si zvolilo základních osm témat, které považuje za stěžejní pro porozumění člověku a jeho místu v současném světě. Cílem interdisciplinárního dialogu je vytvořit prostor pro setkávání a diskusi mezi různými vědními obory a především pro překonávání omezení, která jsou těmto oborům vlastní. Zvolená témata jsou:

  1. Hodnoty a jejich význam pro společnost
  2. Universálnost lidských práv
  3. Svoboda a odpovědnost
  4. Normalita a autentičnost
  5. Komunikace a lidské společenství
  6. Demokracie a kapitalismus
  7. Volný trh a veřejná prospěšnost
  8. Krize a společenské změny